הטבת מס רכישה לנכים

אחת ההטבות הקיימות לנכים או הורים לילד נכה הינה הטבה במס רכישה בעת רכישת דירה למגורי הנכה או קרקע לבניית דירה למגורי הנכה.

אם לנכה זאת הדירה היחידה שלו, ששוויה הוא עד 2,500,000 ₪ , אז כמו אדם שאינו נכה יהיה לו פטור עד לשווי של 1,747,865 ₪ ועל ההפרש עד לשווי של 2,500,000 ש"ח ישלם הנכה 0.5% מס רכישה וזאת בשונה מאדם שאינו נכה שעל המדרגת מס השנייה ישלם 3.5%.

אם הנכה מעוניין לבנות דירה למגוריו אז הוא ישלם מס רכישה על השטח שעליו תיבנה הדירה סך של 0.5% ועל יתרת השטח מס רכישה רגיל וזאת בשונה מאדם שאינו נכה שישלם 5% מס רכישה מהשקל הראשון. התנאי הוא שהדירה תיבנה בתוך שנתיים.

אם אין זו דירתו היחידה של הנכה או אם מדובר בדירה יחידה ששוויה מעל 2,500,000 ₪ הזכאות תהיה לתשלום מס רכישה מופחת של 0.5% מערך הדירה.

אחוז הנכות שנדרש לצורך קבלת ההטבה תלוי בסוג אוכלוסיות הזכאים אבל באופן כללי ייאמר שמי שנקבעה לו ע"י המוסד לביטוח לאומי דרגת אי כושר השתכרות לצמיתות בשיעור של 75% לפחות ומי שנקבעה לו נכות רפואית לצמיתות בשיעור של 100% או נכות של 90% ע"פ חישוב משוקלל , יהיה זכאי להטבת המס.

בנוסף יש כללים ספציפיים בעניין אחוזי הנכות לאוכלוסיות נכים כמו ניצולי שואה, נכי עבודה, נכי צה"ל, נכי תאונות דרכים, עיוורים ולקויי ראייה וכן הורים לילד נכה, מבחינת אחוז הנכות הנדרש לקבלת ההטבה ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.  

אציין כי הטבת מס הרכישה לנכה ניתנת רק פעמיים בלבד במהלך כל החיים.

 

                                                                                  עו"ד איה כפיר

                                                                   משרד עורכי דין שבתאי את כפיר

**הטור אינו מהווה יעוץ משפטי.